כלי עבודה – הבה נעשה היכרות

כלי עבודה – הבה נעשה היכרות

כולנו נדרשים לכלי עבודה בסיסיים בביתנו, כלים שישמשו אותנו בעת הצורך בתיקונים קלים, תליית חפצים על קירות ועל התקרה (מנורות, מדפים) , ושאר פעולות של אחזקת הבית המצריכות ידע בסיסי בכלי עבודה ביתיים. לצד כלי עבודה הבסיסיים, ישנם כלי עבודה מתקדמים יותר המשמשים לעבודות מדויקות, וגם אותם רצוי להכיר כמו גם את הפונקציונאליות שהם מציעים. כל אלה – במאמר שלפניכם.

מילון כלי עבודה בסיסיים פחות או יותר, שכדאי לכם להכיר :

ריכזנו עבורכם כלי עבודה בסיסיים שצריכים להימצא בארגז הכלים הביתי שלכם, בכדי שיהיו זמינים בשעת הצורך בלי שתצטרכו טובות מאף אחד :

  1. מברגה – כשמה כן היא, משמשת להברגת ברגים למקומם במהירות וביעילות. על פניו, לא תמיד יש צורך להשקיע בקנייתה וניתן להסתפק במברג ידני, אולם מברגה תקצר את משך העבודה בצורה משמעותית. ישנן מברגות מקצועיות יותר המשמשות גם במקדחות ויכולות לסייע בעת צורך בקידוח חורים . בעת רכישת מברגה יש לבדוק את מהירות ההברגה בה היא פועלת, כשלשימושים ביתיים תספיק מברגה במהירות מקסימלית של 550 סל”ד.
  2. מקדחה – מיועדת לקידוח חורים בקירות, בפלסטיק, במתכת ובעץ. בעת קנייתה יש לבדוק את הספק המקדחה הקובע את חוזקה ואת החומרים שיכולה לקדוח בהם – לשימושים ביתיים מספיקה מקדחה בהספק 600 וואט, לשימושים ביתיים נדרשת מקדחה בהספק 1000 וואט לפחות. ישנה אפשרות לרכוש מקדחה שיש לה גם יכולות הברגה – זוהי אפשרות טובה, אולם יש לבדוק כי יש לה שני כיווני סיבוב על מנת שניתן יהיה גם להוציא בעזרתה ברגים, ולא רק להכניסם. בעת רכישת מקדחה יש להוסיף לה מקדחים לסוגים שונים של עבודה, דוגמת מקדח לעץ, לבטון, וכו’, כשבהמשך ניתן לרכוש מקדחים נוספים לפי אופי העבודה.
  3. פטישון – פטישון הוא מקדחה רוטטת במהירות גבוהה, המיועדת לקידוח בבלוקים, בבטון ובסלעים. הקידוח בחומרים אלה מבוצע על ידי דפיקות בלחץ רב שמבצעת המקדחה, המבצעת את פעולת הרטט בעת הקידוח עצמו ובכך מבקעת את החומר עליו מופעל הלחץ. פטישון משמש גם ליצירת תעלות חשמל וסיתותים באבן, ומשמש בעלי מקצוע (חשמלאים, שיפוצניקים, מתקינים) ואנשים פרטיים כאחד.
  4. משחזת – כלי המשמש לחיתוך והשחזה של מתכת ואבן. התאמת משחזת לעבודה המבוצעת הינה באמצעות התאמת הדיסק וסוג העבודה שהוא מאפשר – חיתוך אבן, קרמיקה, מתכת, ועוד. על משחזת ניתן להרכיב אביזרים נוספים המשמשים לליטוש, נקיון ופוליש, ועוד.
  5. מלטשת – משמשת לעבודת ליטוש של מגוון חומרים, דוגמת עץ, גבס, אלומיניום, פליז, קרמיקה, נחושת ופלסטיק, והעבודה עימה מדמה עבודה מסיבית עם נייר ליטוש כגימור בעת סיום עבודה או לשם הסרת צבע טרם צביעה מחדש. בעת בחירת מלטשת יש לשים לב כי קיימת אפשרות לויסות מהירות הליטוש, ולהתאים את הספק העבודה שלה לסוג עבודת הליטוש הנדרשת. בעת רכישת מלטשת יש לבדוק מהם להבי הליטוש וניירות הלטש שהיא כוללת, ולבדוק שאכן מתאימים לעבודת הליטוש שברצונכם לבצע.
  6. מסור נימה –מסור שולחני בעל מסורית עדינה, המיועד לעבודות עדינות שאין אפשרות לבצעם בשום מסור אחר. מסור נימה יכול לבצע חיתוך בתוך החומר עצמו, מבלי שיש צורך “להיכנס” אליו כמו בשימוש במסורים רגילים. למסורי נימה יש מגוון מסוריות המתאימות להם, ובחירתם מבוצעת לפי סוג העבודה המבוקש וכן סוג החומר וצפיפותו.
  7. איירבראש – מכשיר איירבראש מאפשר התזת צבע בעזרת לחץ אויר. את מכשיר האיירבראש מחברים למדחס אויר (קומפרסור) על מנת ליצור את לחץ האויר הנדרש לעבודה. את הצבע איתו רוצים לעבוד מכניסים למיכלים המתחברים לאיירבראש, ובעת רצון בהחלפת הצבע – מחליפים את המיכל. איירבראש משמש הן לצביעת משטחים גדולים באופן קל ואחיד, והן לעבודות אומנות עדינות המבוצעות על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחומם.

Leave a Reply