כלי עבודה

כלי עבודה שעושים את העבודה!

במאמר זה נציג שני סוגים מרכזיים של כלי עבודה המשמשים בעיקר בעת עבודות חוץ – גנרטור ו קומפרסור (מדחס) – שני מוצרים אלה הינם מוצרים גדולים יחסית, המשמשים הן לצרכים פרטיים קטנים והן לשימושים תעשייתיים. רכישת מוצרי כלי עבודה אלה אינה קורית לעיתים קרובות בדרך כלל, לפיכך נדרשים לעבודת הכנה והכירות עימם טרם קנייתם.

גנרטור

גנרטור הוא ספק חשמל נייד, כלי עבודה המאפשר הזרמת חשמל בתנאי שטח, כאשר יש צורך בו להפעלת מכשירים במקרים בהם לא קיימת אספקת חשמל סדירה. על מנת להפיק חשמל, עושה הגנרטור שימוש בחומרים שונים, דוגמת דלק, סולר, אמצעים מכניים, ועוד. גנרטורים משמשים כיוםבדרך כלל להפעלת מכשירים באירועים שונים הנערכים מחוץ לבית (ימי הולדת, חתונות)  וכן לצורכי גיבוי למערכת החשמל עבור מכשירים ומכונות שאסור שאספקת החשמל אליהם תופסק, דוגמת מכונות חשמליות בבתי חולים, מערכות מחשב מרכזיות, וכיוצא באלה. ניתן גם לרכוש גנרטור לשימוש ביתי על מנת לשמש כגיבוי במקרים של הפסקות חשמל.

בחירת גנרטור תתבצע על פי כמות ההספק הנדרשת עבור המכשיר אליו הגנרטור יחובר. הגנרטור שנבחר אמור לכסות את ההספק הדרוש לעבודת המכשיר, בתוספת הספק בטחון של וואט נוסף. לדוגמא, אם גנרטור אמור להפעיל תאורה בהספק 550W, נידרש עבורו לגנרטור בהספק 650W לפחות.

עבור מכשירים חשמליים עדינים מומלץ לבחור בגנרטור שהינו בעל מייצב מתח, הנועד לשמור על מתח קבוע לאותם מכשירים בכדי לא ליצור שינויי מתח מהירים העשויים לפגוע בהם ולהרוס אותם.

קומפרסור (מדחס)

בחירת קומפרסור תבוצע על פי כמות האויר הדרושה למכשיר אותו הוא אמור להפעיל, וכן על פי לחץ האויר המינימלי הדרוש לו לעבודה. בחירת מדחס תבוצע גם בהתאם לתדירות העבודה המתוכננת איתו – ככל שהתדירות גבוהה יותר, יש לבחור מדחס בעל מיכל אויר גדול יותר, בכדי שמנוע המדחס לא יעבוד לעיתים קרובות מדי וכך יעלה הבלאי שלו.

לשימושים ביתיים למשל, כמו ניפוח משחקי ילדים או מזרנים מתנפחים, יספיק מדחס קטן שכן אביזרים אלה אינם זקוקים ללחץ גבוה. בעבודה עם מדחסים האמורים לשרת כלים מקצועיים ולשמש בעלי מקצוע, יש לבחור במדחס גדול יותר, שיבטיח משך עבודה ארוך יותר ויכולת שירות לאורך זמן.

להלן סוגי מדחסים שונים :

  1. מדחס בוכנתי – המשמש לתעשיה ומבוסס על אדי שמן
  2. מדחס יבש – מדחס ללא שימון, המיועד לתעשיית הרפואה והמזון.
  3. מדחס בורגי – מדחס קטן יותר, מיועדים לתעשיה מתקדמת בשל יכולות הדחיסה הרבות שלהם.

בעת בחירת קומפרסור , יש לבדוק כמובן לאיזו מטרה ישמש, כשההבדל המרכזי הוא האם ישמש למסגרת ביתית או תעשייתית. בעת בחירת קומפרסור יש לתת את הדעת לחומרים ממנו עשוי, לסביבת העבודה לה הוא מיועד, לנפחו, סוג השסתומים, ונתונים נוספים שחשיבותם משתנה לנוכח מטרת המדחס ונפח העבודה הצפוי לו.

Leave a Reply