חנות וירטואלית – הוראות הקמה

חנות וירטואלית – הוראות הקמה

חנות וירטואלית היא כלי נפלא למוכרים מוצרים או שירותים, המעוניינים להציע ללקוחותיהם נגישות של 24 שעות ביממה לאורך כל ימות השבוע, לאפשר ללקוחותיהם לערוך את הקניות בצורה חופשית ועצמאית, ולחסוך בדרך את כל העלויות הנלוות של חנות פיזית.

במאמר זה נדון אודות הדרישות בעת בניית חנות וירטואלית , מה נדרשת חנות שכזו לכלול, מהם נהלי האבטחה הנדרשים על מנת לשמור על פרטיותם של הגולשים ואמצעי התשלום שברשותם,

מה דורשת הקמת חנות וירטואלית ?

אוקיי, אז נניח שהשתכנעתם שאתם רוצים חנות וירטואלית , ונשאלת השאלה מהו הצעד הבא. הקמת חנות וירטואלית דורשת היערכות והכנת תוכנית עסקית בדיוק כמו כל כניסה לתחום חדש או פתיחת חנות חדשה – יש להגדיר את מטרות החנות, המוצרים שימכרו בה, יש להכין את מפת האתר ולתכנן את התנועה הפונקציונלית בתוכו בין המוצרים והשירותים השונים, יש להגדיר מיהו קהל היעד, מהי אסטרטגיית הפרסום (שבאינטרנט היא שונה מאוד מזו המתבצעת באמצעי הפרסום המוכרים), להגדיר תקציבי הקמה לחנות ולמצוא את אנשי המקצוע המתאימים, ובקיצור – המלאכה מרובה, בהחלט.

אילו מערכות כוללת חנות וירטואלית ?

בעת בניית חנות וירטואלית , יש לדאוג לקיומן של מערכות תומכות בחנות, ממש כשם שיש בחנות ממשית, אלא שבחנות וירטואלית צריכות המערכות להתממשק זו לזו באמצעות האינטרנט. במידה ויש צורך, יש אפשרות לממשק את החנות הוירטואלית למערכות המחשב האחרות בארגון.

המערכות הנדרשות לקיום חנות וירטואלית הינן :

  1. מערכת תוכן לניהול אתר החנות – להוספת דפים ועדכון התוכן, לשינוי מחירים ולאספקת המידע השלם אודות המוצר או השירות הנמכרים בחנות.
  2. מערכת ניהול משתמשים – עוקבת אחר המשתמשים שנרשמו לחנות, שומרת את פרטיהם לפעילויות עתידיות בחנות (ומגנה על פרטיותם), שולחת מיילים עיתיים אודות מבצעים ואירועים, ועוד.
  3. מערכת ניהול מלאי – נדרשת לניהול המצאי והכמויות של המוצרים הנמכרים. יש אפשרות לממשק את מערכת המלאי הקיימת במפעל או בחברה לחנות הוירטואלית על מנת שהמלאי הנמכר בחנות יתעדכן בהתאם למכירות המבוצעות דרך חנות וירטואלית .
  4. מערכת סליקה – מערכת לגביית תשלומים דרך חברות האשראי. מערכת הסליקה מקיימת תקשורת עם חברות האשראי, ומאפשרת לבעל החנות לקבל את הכסף תמורת המוצר או השירות שמוכר, תחת מטריית ההגנה של חברות האשראי.
  5. מערכת מעקב משלוחים – עם השלמת ההזמנה, במידה והלקוח ביקש לקבל את המוצר באמצעות משלוח, יש להחיל את ההזמנה על מערכת משלוחים שתקיים מעקב אחריה, אם באמצעות שליח של החברה ואם

חנות וירטואלית צריכה להיות בעלת מערכת ניהול מתקדמת ומקיפה, שתאפשר הוספה ועריכה של פריטים בקלות ובנוחות, עדכוני מחירים וניהול מלאי. על מערכת הניהול לכלול גם מערכת אספקה ומשלוחים, או להתממשק למערכות הארגון האחרות המרכזות נושאים אלה.

רמת האבטחה הנדרשת עבור חנות וירטואלית

אחד הפרמטרים העיקריים בהם נמדדת חנות וירטואלית הינה ברמת האבטחה שלה – כולנו שומעים סיפורים על הסכנות שברכישת מוצרים באינטרנט, על פריצה לאתרים וגניבה של מספרי כרטיסי אשראי, ורבים הם החרדים מביצוע פעילויות כאלה ברשת – לפיכך בעת בניית חנות וירטואלית חשוב מאוד לנקוט באמצעי אבטחה מירביים ולהתיישר להתיישר לפי סטנדרטי האבטחה הידועים והנפוצים :

  1. יש להשתמש בשרתים מאובטחים ולדרוש את תוכניות האבטחה מחברת האירוח של שרתי חנות וירטואלית
  2. יש להגן על האתר באמצעות פרוטוקולי אבטחה מקובלים – לרוב פרוטוקול SSL המקובל ומוכר על ידי חברות האשראי.

Leave a Reply