בניית אתרים – בוב הבנאי באינטרנט!

בניית אתרים – בוב הבנאי באינטרנט!

תהליך בניית אתרים הינו תהליך ארוך הכולל פרטים רבים ויכול להתיש מאוד בדרך, אולם התוצאה הממתינה בקצהו הינה טובה ומועילה, שביכולתה להקפיץ בכמה דרגות את העומד מאחוריו, בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה, באתר תדמיתי או באתר קהילה הפונה לקבוצת אנשים ממוקדת. אתר אינטרנט זמין בכל שעות היום ומכל מקום שהוא, ובעצם הקמתו מבוצע חיבור של האדם שמאחוריו אל קהילה וירטואלית פעילה ותוססת, שהיום יותר מתמיד, חשוב להיות חלק משמעותי בה.

מהם סוגי האתרים הקיימים ?

הסיווג לסוגי אתרים שונים מתבסס בדרך כלל על המטרה לשמה הוקמו, והפונקציונאליות אותה הם ממלאים. להלן סיווג כללי למדי אודות סוגי אתרים מרכזיים  :

  1. אתרי תדמית – כשמם כן הם, מטרתם ליצור תדמית חיובית לעסק, לעצמאי או לחברה, להציג את בעל האתר לקהל לקוחות פוטנציאלי, לספק מידע אודות תחומי הפעילות של החברה ואודות מוצרים ושירותים אותם הוא מספק, ולשמש למעשה כחלון ראווה לעסק. בניית אתרים תדמיתיים ישקפו את החברה ואת התדמית אותה מנסים ליצור באמצעותם. אתרי תדמית יכללו בדרך כלל אמצעים ויזואלים מתקדמים, לרבות תמונות, קבצי פלאש, סרטי וידאו, מצגות, עלונים להורדה, ועוד.
  2. אתר מכירות – יכול להיות בלעדי ליחיד או לעסק, או כחלק ממערך סניפים של חברה (בנוסף על סניפים פיזיים אחרים שלה). בניית אתרים בנושא מכירות תדגיש את המוצרים והשירותים המוצעים לרכישה, ופחות תתמקד בהצגה מרשימה של החברה, בדומה לאתרי תדמית. בניית אתרים מכירותיים תכלול מערכות תוכן מתקדמות באתר הכוללות מערכת מלאי, מערכת ניהול הזמנות, מערכת ניהול משתמשים, מערכת סליקת כרטיסי אשראי, מערכת אבטחת נתונים מתקדמת, ועוד.
  3. אתרים קהילתיים – אתרים המאחדים קהל יעד שהמשותף לו הוא בדרך כלל תחומי ענין או צרכים ספציפיים, מקום מגורים משותף, הגשמת מטרה ממוקדת וכיו”ב. אתרים כאלה הינם בדרך כלל ללא מטרת רווח, ומתנהלים בדרך כלל על ידי קבוצת אנשים ולא על ידי מנהל יחיד. בניית אתרים קהילתיים מבוצעת בדרך כלל בעלויות נמוכות יחסית, והדגש המושם בהם הוא בדרך כלל על התוכן, על יצירת איחוד בין החברים בקהילה ועל הגעה לחברים נוספים, ופחות על עיצוב או אמצעים ויזואלים מתקדמים.
  4. 4.      פורטלים – בניית אתרים המסווגים כפורטלים הינה בניית אתרים גדולים ומושקעים, שמטרתם להוות שער למידע ולרכז אותו עבור בעלי ענין. אתרים אלה מכילים הפניות לאתרים ספציפיים העוסקים בתחום המידע בו עוסק הפורטל, ומודל הרווח שלהם בנוי על פרסומות ושירותים נלווים המוצעים על ידם.

כיצד בוחרים חברה לבניית אתרים ?

בשוק קיימות חברות רבות בתחום בניית אתרים , הנבדלות זו מזו בשירותים שהן מציעות, בטכנולוגיות הממומשות באתרים שהם בונים, בממשקי הניהול, בחבילות שירותים הקשורות לתחזוקת האתר בהמשך, ועוד. בטרם בחירת החברה, נדרש המעוניין בהקמת אתר לבדוק היטב את ההצעות שהוא מקבל מחברות אלה, ולהשוות ביניהן לפי הפרמטרים החשובים לו בעת הבניה – אפשרויות העיצוב המוצעות, כיצד יבוצע ניהול האתר, האם מציעה חברת בניית אתרים תמיכה בהמשך ומאיזה סוג, וכו’. להלן כמה קווים מנחים בבחירת חברה לבניית אתרים :

  1. נסו להתרשם מאופן העבודה המוצעת על ידי החברה – האם בניית האתר מבוצעת על מערכות לניהול תוכן, מהן אפשרויות העיצוב שהחברה מציעה, מהם ממשקי הניהול ועד כמה מורכבת הפעילות עימם ? אל תיבהלו ממילים וביטויים שאינם ברורים, מומלץ להתייעץ בבעל מקצוע אובייקטיבי (חבר, בן משפחה) שיחווה דיעה על מידת המקצועיות והיכולות הטכניות המוצעות במסגרת תהליך הבניה.
  2. בדיקת לקוחות החברה – בכל אתר של חברת בניית אתרים ניתן למצוא רשימת אתרי לקוחות שבנתה – היכנסו לאתרים אלה והתרשמו מעיצוב האתר, אופן הפעילות שלו, ובידקו שאכן חברת בניית אתרים רשומה כמי שבנתה אותו (שם חברת הבנייה מופיעה בדרך כלל באותיות קטנות בתחתית האתר, או ברשימת קרדיטים נפרדת).
  3. חבילת שירות – מרבית חברות בניית אתרים מציעות חבילות שירות ותמיכה לאתר גם לאחר סיום בנייתו – שינויי עיצוב, תיקון תקלות, ואף ניהול התוכן במידה ואינכם מעוניינים או יכולים לבצע את ניהול תוכן האתר בעצמכם. נכון שמדובר בעלות כספית נוספת, אולם אפשרויות אלה יוכלו  לחסוך לכם כאב ראש רב בהמשך.
  4. פתרון שלם – ביחרו בחברת בניית אתרים המציעה פתרון שלם להקמת אתר – רכישת שרת לאחסון האתר, רכישת דומיין, ביצוע קידום לאתר, וכיוצא באלה.
  5. מחיר – סעיף בעייתי, היות ומגלם בתוכו פרמטרים רבים, אולם בידקו שתקציב בניית אתרים שדורשת החברה אכן מתאים לכיסכם ויכולותיכם, ואינו שונה מהותית מהצעות שקיבלתם מחברות אחרות. זיכרו כי כמו בכל דבר, זול עשוי להתברר כיקר בהמשך, וחשוב לבדוק מה מסתתר מאחורי הצעות זולות מהותית מהצעות אחרות.

Leave a Reply