בניית אתרים

תהליך בניית אתרים – מא’ ועד .com

בניית אתרים הינה כלי חשוב בשיווק עסקי, שמטרתו למנף את החברה או העיסוק של בעליו לתחומים חדשים, להיפתח לקהלי יעד חדשים, לספק מידע אודות העסק ומוצריו או שירותיו, ליצור מוניטין או תדמית, לאפשר ללקוחות שירותים נוספים (דפי מידע על מוצרים, הוראות תפעול והתקנה, פתרו בעיות), ועוד הרבה קסמים שאתר אינטרנט יכול לעשות עבורך ועבור העסק שלך.

מהם השלבים המרכזיים בתהליך בניית אתרים ?

 1. הגדרת סוג האתר ומטרתו – השלב הראשון בתהליך בניית אתר, המתמקד בתכנון ראשוני של מטרות האתר – האם האתר הינו תדמיתי או שיווקי, לאיזה קהל יעד מכוון ומה המידע שיוצג בו – מדובר בעצם בתחילת תכנון האתר והעלאת הרעיונות הראשונים לגביו על הכתב, על מנת ליצור מכנה משותף בין יוזמי האתר ולהציג את הרעיון העומד מאחוריו למגוון אנשי המקצוע שתפגשו בדרך.
 2. עריכת תוכנית עסקית לאתר הכולל את תוכן האתר, האפשרויות שיכללו בו, סקירת שוק האתרים של עסקים מתחרים ומשלימים, הגדרת תקציבי שיווק איטרנטי ופרסום האתר, בדיקת אפשרויות לשיתופי פעולה, ועוד.
 3. בחירת חברה ל בניית אתרים, בהנחה שאינכם רוצים או יכולים לבנות אותו בעצמכם. קיימות חברות בניית אתרים רבות בשוק, הנבדלות בשירותים שהם מציעים, במקצועיות, במחירים, ביכולות התפעול והניהול של האתר, וכו’. בעת בחירת חברה לבניית האתר יש לקיים מחקר שוק אודות חברות בניית אתרים הרלוונטיות לצורכי האתר המבוקש, לבדוק המלצות של מכרים או קולגות, וכן לבדוק חברות בניית אתרים של אתרים שאהבתם (שם החברה שביצעה את בניית האתר מופיעה בדרך כלל בתחתיתו, באותיות קטנות מאוד).
 4. בחירת דומיין, כלומר כתובת האתר שתוקש בדפדפן – רצוי שכתובת האתר תכלול את שם העסק או החברה, או את תחום העיסוק שלהם. הסבר מפורט יותר ניתן למצוא בהמשך המאמר.  
 5. בחירת חברת אחסון אתרים – במידה ונעזרים בחברת בניית אתרים , ניתן להיעזר בה גם בבחירת חברה לאחסון האתר. בעת בחירת חברת אחסון אתרים יש להחליט בעיקר האם לאחסן את האתר בשרת ישראלי או המצוי בחו”ל, לבדוק את עלויות התמיכה הטכנית ואת סוג השירות המוצע, ולבדוק את התחייבות חברת האחסון ליתירות האתר וליציבות השרתים.
 6. תכנון האתר – בעת בניית אתרים נדרש תכנון מפורט של מבנה האתר, הפונקציונאליות שיכלול, אילו קטגוריות ודפים יכללו בו, תכנון עיצוב האתר (צבעים, פונטים, תמונות, וכו’) .
 7. מימוש האתר – החלק המשמעותי הטכני בתהליך בניית אתרים , בו מבוצעת כתיבת התכנים לאתר ובנייתו לפי תוכנית האתר שהוגדרה בשיתוף הלקוח.
 8. קידום אתרים – תכנון אופן קידום האתר נעשה עוד בראשית בניית אתרים , על מנת לבצע את קידום האתר בצורה חכמה העונה לדרישות מנועי החיפוש הגדולים (דוגמת גוגל). עם השלמת תהליך בניית אתרים , ישנה אפשרות לבחור בקידום אתרים באמצעות תשלום, במגוון מודלים לשיווק הקיימים כיום ברשת.
 9. ניתוח ביצועים ותיקונים – שלב אחרון בתהליך בניית אתרים , המתקיים לאחר סיום בניית האתר ותחילת הפצתו לקהל רלוונטי (בדרך כלל מופץ האתר תחילה לשם התנסות בפני קהל ממוקד שנבחר למטרה זו, המעניק משוב לאתר). עם סיום בדיקות ההרצה של האתר מבוצעים התיקונים הנדרשים, שאז ניתן להעלותו לאויר באופן גורף.

תהליך בניית אתרים – איך בוחרים דומיין ?

אחד השלבים המשמעותיים בתהליך בניית אתרים הוא בחירת הדומיין – כתובת האתר, או הwww שיכתב בשורת הכתובת בדפדפן. להלן כללים לבחירת דומיין מוצלח עבור החברה או העסק :

 1. יש לנסות במידת האפשר ליצור אחידות בין כתובת האתר לשם העסק. לא תמיד זה מתאפשר, למשל כשמדובר בשם ארוך מאוד או ישראלי מאוד (הכולל את האות ח’, שתרגום שלה לאנגלית אפשרי בכמה אופנים). במידה ואין אפשרות להשתמש בשם החברה, יש לנסות ליצור שילוב של השם (או חלק ממנו) עם תחום העיסוק.
 2. יש להחליט האם מעוניינים בסיומת ישראלית לדומיין (.co.il) או בסיומת אנגלית (.com). סיומת עברית הינה יקרה יותר בדרך כלל, אולם עדיפה כשמדובר בחברה ישראלית, באתר תדמית ישראלית וכו’. קיימות אפשרויות נוספות לסיום הדומיין על פי סיווג האתר(.edu לאתרים חינוכיים, .gov לאתרים ממשלתיים) , אולם הן נפוצות פחות, בעיקר כשמדובר באתרים מסחריים.

Leave a Reply