אחסון אתרים – כי כל אתר זקוק לבית

אחסון אתרים – כי כל אתר זקוק לבית

כשאנחנו רואים אתר באינטרנט, אנחנו רואים רק חלק אחד שלו – את ממשק המשתמש, כלומר את החלק המוצג ללקוח – העיצוב, התמונות, הטקסט והתוכן. חשוב לדעת ולהכיר שמתחת למה שעל פני השטח (או האתר), מסתתרת תשתית שלמה המורכבת מקבצים, קוד תוכנתי, התאמות וקישורים היושבים על שרת אחסון אתרים המהווה מערכת שלמה שתפקידה לעבד את המידע הנדרש להצגת האתר, לערוך אותו מבחינה ויזואלית, ולשלוח אותו אל המחשב הביתי שביקש אותו.

אילו סוגי אחסון אתרים קיימים ?

  1. אחסון אתרים בחינם – אחסון אתרים בסיסי המתבסס על תורת “שמור לי ואשמור לך”, או במילים אחרות – אתה תאחסן אצלנו את האתר שלך, אנחנו נאפשר גישה אליו אבל אנחנו לא מבטיחים לעבוד תמיד, לא מבטיחים שהאתר לא יפול, לא מבטיחים שנשמור על המידע שלך, לא מבטיחים טכנולוגיות חדשות, אבל כן מבטיחים שכתובת האתר (דומיין) לא תהיה ידידותית, ומבטיחים גם שנעמיס על האתר לא מעט פרסומות. בקיצור – אפשרי בשביל אתרים קטנים, לא מתאים לאתרים רציניים, מסחריים, וכאלה שהאמינות חשובה להם.
  2. אחסון אתרים שיתופי – מימוש אפשרות זו הינה באמצעות שרת מרכזי המאחסן עליו מספר אתרים, שאין כל קשר ביניהם. כל אתר מאוחסן בנפרד, יש לו כתובת דומיין אחרת, ולמעשה המשתמש אינו מרגיש כלל שהשרת משותף לשרתים נוספים (וזה גם לא אמור לשנות לו). אפשרות זו מתאימה מאוד לאתרים קטנים שלא רוצים או לא יכולים לשלם כסף רב על שרת ייעודי לאתר שלהם בלבד, ולא זקוקים לשטח אחסון גדול עבור האתר שלהם. שיטת אחסון אתרים זו הינה ידידותית מאוד לבעל האתר, הזוכה לתמיכה טכנית, הבטחת אמינות השרת, שירותי גיבוי למידע, ועוד. החסרון המרכזי, כאמור, הוא ששטח האחסון לאתר הינו קטן יחסית, המעבד של השרת מטפל באתרים נוספים ולכן עשוי להיות איטי יותר, ולכן אחסון שיתופי מתאים לאתרים קטנים בלבד.
  3. אחסון אתרים על שרת יעודי – זהו שידרוג של האפשרות הקודמת, כלומר איחסון האתר על גבי שרת ייעודי לאתר זה בלבד, ללא שיתוף עם אתרים אחרים. המשמעות היא שלאתר מוקצה שטח אחסון רב יותר, מעבד בלעדי הממלא רק את צורכי האתר, ולפיכך אפשרות לשרת יותר משתמשים ולהציע להם יותר אפשרויות. אפשרות זו הינה מצוינת עבור אתרים גדולים הדורשים אחזקה משמעותית יותר ומשאבי מחשב גדולים יותר. קיימת אפשרות לבחור בין שרת ייעודי בניהול עצמי של בעל האתר (לכך נדרשת הבנה טכנית משמעותית), או שרת יעודי בניהול חברת אחסון אתרים בה האתר מנוהל – אפשרות יקרה יותר, אך חוסכת לא מעט כאבי ראש לבעל האתר.

האם עדיף אחסון אתרים בארץ או בחו”ל ?

ניתן לאחסן אתרים הן בחברות ישראליות, והן בחברות הממוקמות בחו”ל, ובעת בניית אתר, בהחלט נשאלת השאלה מה מהם עדיף.

היתרונות של אחסון אתרים בארץ על אחסון אתרים בחו”ל :

  1. תמיכה בשפה העברית.
  2. אתר המאוחסן בחברת אחסון אתרים בישראל יעלה בדרך כלל מהר יותר על מחשבי משתמשים ישראלים, ולאט יותר על מחשבי משתמשים מחו”ל. כן, המרחק משנה, אם כי משנים גם מהירות המעבד של שרת האחסון וקווי התקשורת שבין הצדדים.

היתרונות של אחסון אתרים בחו”ל על אחסון אתרים בארץ  :

  1. תמיכה 24/7 במגוון אמצעים (מייל, צ’אט, וידאו צ’אט). בחברות אחסון ישראליות התמיכה בדרך כלל היא בשעות העבודה בלבד.
  2. שרתים גדולים, חזקים ומהירים יותר, המציעים שטח אחסון רב יותר לאתרים.
  3. חברות אחסון אתרים בחו”ל הן בדרך כלל גדולות ומקצועיות יותר, בעלי שרתי גיבוי ותשתיות תקשורת גדולות יותר, מה שמבטיח יתירות טובה יותר וזמינות מקסימלית של האתר למשתמשים
  4. מחירים זולים יותר, היות ובחו”ל מדובר בדרך כלל על חוות שרתים גדולות יותר המסוגלות בשל גודלן להוזיל את המחיר לצרכנים

Leave a Reply